Przejdź do głównej zawartości

Pamiętnik Świętego Mikołaja - 7 Tajemnic Świętego Mikołaja


     Dziś 6 grudnia. Dzień Świętego Mikołaja. Dzień, w którym wszystkie grzeczne dzieci powinny otrzymać od niego choć mały upominek. 

     Dzięki książce wydawnictwa Siedmioróg "Pamiętnik Świętego Mikołaja - 7 Tajemnic Świętego Mikołaja", poznałyśmy z dziewczynkami kilka jego sekretów, ale zanim się nimi z Wami podzielimy, najpierw kilka niepodważalnych faktów:

         1. Mikołaj, wraz ze swoimi pomocnikami - elfami,  mieszka w Laponi, skąd rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. 

     2. Początkowo Święty Mikołaj przybywał z południa. W średniowiecznym Amsterdamie Sinterklaas przypływał żaglowcem z dalekich ciepłych mórz, a wór z prezentami niósł ciemnoskóry sługa zwany Zwarte Piet. Człowiek z ciepłych krajów nie bardzo pasował do zaśnieżonego zimowego pejzażu. Toteż gdy w roku 1823 Clement Clarke Moore napisał wiersz Noc wigilijna, w którym św. Mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego, wkrótce przyjęło się to do tradycji.

     3. Pierwowzorem obecnego Mikołaja był Święty Mikołaj - biskup Miry, który całe życie pomagał biednym i potrzebującym.

     4. Jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie używano, św. Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka.

      5.  6 grudnia (a nie 24!), w rocznicę śmierci świętego, grzeczne dzieci dostają od Mikołaja prezenty (zwykle słodycze), a niegrzeczne (na ostrzeżenie) rózgę.

     6. Kiedyś Święty Mikołaj przedstawiany był jako starzec z okazałą brodą, często w infule i z pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 

     7. Obecny wizerunek Mikołaja – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w 1930 roku przez koncern Coca-Cola, dzięki reklamie napoju.



      Poznaliście już kilka faktów, więc czas zdradzić kilka tajemnic Świętego Mikołaja. Tych, którzy spodziewają się kontrowersyjnych szczegółów, muszę nieco rozczarować. Mikołaj to bardzo porządny gość. W wolnych chwilach lubi chodzić do lasu na grzyby; rozmawiać z listonoszem - niedźwiedziem - popijając gorącą herbatę i  jeść dobre śniadania. Mikołaj bardzo chętnie korzysta też z najnowszych zdobyczy techniki: laptop, smartfon, Internet, to jego codzienne narzędzia pracy i komunikowania się ze znajomymi. 



     A znajomych Mikołaj ma nie byle jakich, oprócz niedźwiedzia - listonosza i, oczywiście pomocników - elfów, Mikołaj przyjaźni się z komendantem Straży Leśnej Północ, krukiem Arturem oraz ze Stivenem Twardzielem. Razem w wolnych chwilach pomagają innym.  



     A wiecie czym podróżują? Tak, zaprzęgiem z reniferów też, ale gdy zdarza się akcja na morzu, gdzie renifery nie miałyby jak wylądować, brygada Świętego Mikołaja  przemieszcza się łodzią podwodną!



      To tylko część sekretów Mikołaja, ale są jeszcze inne, które z pewnością zainteresują każdego brzdąca czekającego na prezenty: 

     Od czego zależy wielkość paczki?  - to niezwykle ważna informacja, przecież każdy chciałby otrzymać wyjątkowy prezent, tylko czy prezent wyjątkowy zawsze musi być duży?

     Jak Święty Mikołaj podrzuca prezenty? - jak to się dzieję, że dzieci, mimo iż niejednokrotnie czekają całą noc na Mikołaja i zastawiają na niego różne pułapki nigdy nie przyłapały go na podrzucaniu upominków?



     Jak produkowane są upominki? - czy Mikołaj kupuje gotowe prezenty w sklepie, czy może ma swoją fabrykę, w której pracują elfy, krasnale, a może zwierzęta?

     Czy można zwiedzić Królestwo Świętego Mikołaja? - czyż to nie byłby najlepszy prezent, móc osobiście odwiedzić Świętego Mikołaja i poznać wszystkie jego tajemnice?!



     My już znamy  odpowiedzi na powyższe pytania, jeśli Wy także chcielibyście je poznać zapraszam do lektury "Pamiętnika Świętego Mikołaja". Książka oprócz niebanalnych opowiadań niesie ze sobą wiele uniwersalnych i ponadczasowych przesłań: aby nie szczędzić nikomu miłości; aby zawsze starać się komuś pomóc i czynić chociaż drobne dobre uczynki; aby zawsze mówić prawdę oraz że wiara czyni cuda, a marzenia mogą się spełnić.

     Kruszynka ostatnio bardzo chętnie oddaje się lekturze tej niezwykle ciepłej i  wciągającej książce. Mama nie jest jej do tego w ogóle potrzebna! Wszak Mikołaj potrafi czynić cuda i nawet dziecko, które jeszcze nie umie mówić, może zacząć samo czytać!





Autor: Adam Zabokrzycki
Wydawnictwo: Siedmioróg
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 110
Rozmiar: B5


      

Komentarze

  1. Legendy z punktu 4 nie znałam :P. Resztę faktów obiło mi się o uszy choć u mnie np. Mikołaj nie daje prezentów 6 grudnia a własnie dopiero potem pod choinkę ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy tą książeczkę i ostatnio czytamy prawie codziennie ;) Filip polubił Mikołaja :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kto by nie lubił faceta, który wszystkim rozdaje prezenty :)

      Usuń
  3. Odpowiedzi
    1. Zupełnie inna niż wszystkie, które dotychczas czytałam o Mikołaju.

      Usuń
  4. Interesująca propozycja, choć nasz Bąbel na razie jeszcze nie ma pojęcia, o co to całe zamieszanie wokół faceta w czerwonym wdzianku ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Kolejna fajna świąteczna książka :) Uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mikołajkowa, świąteczną Wam dopiero przedstawię, ale to przed Wigilią :)

      Usuń
  6. Książeczka do wpisania na listę o tematyce bożonarodzeniowej za rok. Póki, co jak Bąbel, Tygrys nie rozumie co się wokół dzieje. A Mikołaja się boi, chociaż wczoraj udało się zrobić z nim jedno zdjęcie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może Mikołaj przyniósł nieodpowiednie prezenty? :)

      Usuń
  7. Bardzo fajna świąteczna książeczka ;-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Zobaczcie mojego małego Mikołaja: http://alergicznedziecko.pl/mikolajki-2/

    OdpowiedzUsuń
  9. Piękna, świąteczna książka - bardzo lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Rewelacyjne wprowadzenie dziewczyn w klimat świąteczny. Niestety ja nie miałam takiej ciekawej skarbnicy wiedzy i szczegółów Mikołajowo- prezentowych szukałam w googelkach;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie fakty też są zaczerpnięte od wujka google :)

      Usuń
  11. Nie znałam tej książeczki. Bardzo mi się podoba :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Słodka książeczka, w sam raz na Świąteczny okres :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Czytałam ostatnio o tej książce i śmiałam się do siebie, że Mikołaj przez facebooka sprawdza czy bylismy grzeczni :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, trzeba uważać co się tam pisze, bo Mikołaj wszystko czyta!

      Usuń
  14. Świetna książka :) Za rok jak nie zapomnę obowiązkowo muszę kupić jeszcze przed Mikołajem, żeby uświadomić dzieci co i jak :D

    OdpowiedzUsuń
  15. Kolejna ciekawa książeczka :)

    OdpowiedzUsuń
  16. oryginalne podejście, podoba mi się
    a dziewczynki jeszcze wierzą w Mikołaja?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wierzą, Myszka ma nieco ponad 4 lata i mam nadzieję, że jeszcze trochę będzie w niego wierzyła. Kruszynka jest młodsza, więc pewnie wcześniej zostanie "uświadomiona".

      Usuń
  17. bardzo ładna i ciekawa propozycja, idealna na grudzień

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na cały rok, żeby wiedzieć co robić aby dostać duży prezent :)

      Usuń
  18. Ciekawa książka, a tej legendy z burdelem nie znałam. Coca Cola i świąteczne reklamy ...coraz bliżej święta...:D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektyw Pozytywka

        Nowa seria ćwiczeń na tablicę interaktywną z genial.ly właśnie pojawia się na blogu - nasze lektury .  Mam nadzieję, że chętnie będą z niej korzystali nauczyciele klas początkowych, a także rodzice, którzy będą chcieli przybliżyć swoim pociechom klasykę literatury dziecięcej.

Wielki skarbiec bajek

      Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków - któż z nas nie zna tych bajek? Pamiętam jak chodziłyśmy z siostrą spać do babci, która wieczorami przenosiła nas w magiczny świat bajek. Jakoś wówczas nie było straszne to, że aby wydostać Babcię i Czerwonego Kapturka z brzucha wilka trzeba było mu rozciąć brzuch. Baba Jaga, która spłonęła w piecu przeznaczonym dla Jasia, także nie przerażała. 

Wachlarz z piórek DIY

Wachlarz z piórek DIY         Wachlarz z piórek DIY zrobiłyśmy z dziewczynkami w ramach przygotowania lekcji dla trzeciej klasy o uczuciach i Japonii. 

Ciastolina bez gotowania

       Bardzo lubimy bawić się różnego rodzaju masami plastycznymi . Masa plastyczna to nie tylko świetna zabawa, ale także bardzo dobre ćwiczenie wpływające na rozwój mowy, z czym nadal walczymy. 

Cukierku, Ty łobuzie

       Cukierek to psotny kotek, który podbił serca wielu dzieci i (na szczęście) nie zmienił tego fakt, że jego przygody zostały szkolną lekturą.

Wiersze na długie wieczory

    " - Dziadku, dziadku,      Posiedź ze mną,      Opowiedz mi bajkę senną.      Senną , ciemną i przyjemną."

Kaszolina - masa plastyczna z kaszy manny

      Wykonanie masy plastycznej z kaszy manny jest niezwykle proste, a do jej zrobienia potrzebne są tylko dwa składniki: kasza i woda. 

Galaktyka w słoiku

      Próbowaliście kiedyś zamknąć całą galaktykę w słoiku ? My spróbowaliśmy i wiecie co? Udało nam się! I wcale nie było takie trudne.

22 kwietnia Dzień Ziemi

     22 kwietnia obchodzony jest światowy dzień Ziemi z tej okazji zebrałam dla swoich uczniów (dla Was i Waszych uczniów także) kilka filków, ciekawostek i gier zwiazanych z ekologią.

Co zabrać pod namiot z dzieckiem?

        Lato w pełni, choć pogoda nie zawsze na to wskazuje. Niemniej jednak, nie zważając na panującą za oknem aurę, postanowiliśmy wyskoczyć na kilka dni pod namiot do Czech. 

Facebook